מצוינות ארגונית

היום, בעידן של תחרות אגרסיבית והתפתחות מואצת בכל תחומי העסקים, המשימה המרכזית של כל ארגון, היא לשמר ולפתח את האנשים המצוינים שבו, באופן שיבטיח רווחיות לאורך זמן, תוך שימוש בידע, במיומנויות ובניסיון שהם מביאים.

מי משפיע על מצוינות בארגון?
מצוינות בארגון מונחלת top-down , על ידי הפונקציות המשפיעות על רוח ותרבות הארגון, משמע- דרגי ניהול בכיר וזוטר כאחד. עליהם מוטלת האחריות ליזום ולא להגיב, לקדם ולא לעכב, להיות אפקטיביים, להקשיב למגמות השוק, לפתח ולשמר את אנשי המפתח בארגון (Talents ) ולאפשר להצלחות להתרחש.

מה משפיע על מצוינות בארגון?
שדרת הניהול והמנהיגות בארגון. מנהלים בכל דרג ופונקציה מקצועית.
תרבות התקשורת הפנים ארגונית. מעבירי המסרים ליחידים, לצוותים ולכלל הארגון.
מערך ההדרכה והפיתוח הארגוני. השפעה תרבותית, התנהגותית ומקצועית על כלל הארגון.

מצוינות היא השיטה. היא אינה התוצאה. זוהי שיטה שמובילה להצלחה. הצלחה היא התוצאה.
מצוינות היא מחייבת. היא הצהרה של מובילים בארגון שהם בוחרים בדרך המובילה להצלחה. משום כך, מצוינות מסתכמת בשורה התחתונה : רצון, מחויבות והרבה עבודה קשה.

מלקולם גלדוול בספרו “OUTLIERS the story of success” מצטט ממסקנותיו של מחקר שעשו בראשית שנות ה90 של המאה הקודמת הפסיכולוג ק' אנדרס אריקסון ושני עמיתים שלו באקדמיה היוקרתית למוזיקה בברלין:

"מה שבולט במחקר של אריקסון הוא, שהוא ועמיתיו לא הצליחו למצוא "טבעיים", מוזיקאים שריחפו ללא מאמץ אל הפסגה בעודם מתאמנים רק חלק קטן מן הזמן שהקדישו לו נגנים בני גילם. הם גם לא מצאו "חרשנים", נגנים שעמלו קשה יותר מכל האחרים ובכל זאת חסרו את מה שנדרש כדי להגיע לרמות הגבוהות ביותר. מסקנת המחקר שלהם היא שאם מוזיקאי מסוגל להתקבל לבית ספר מעולה למוזיקה, מה שמבדיל בין מבצע אחד לאחר הוא העבודה הקשה שהוא או היא משקיעים. זה הכול. יתר על כן, האנשים בפסגה אינם עובדים רק קשה יותר, או אפילו קשה הרבה יותר, מכל האחרים. הם עובדים קשה הרבה, הרבה יותר."

פיתוח מצוינות בארגון משמעו, תכנון, ביצוע ובקרת תהליכים, להקניית תפיסות ויכולות מנהלים, להוביל את הארגון ואת עצמם לתוצאות הרצויות ואף למעלה מהן.

פיתוח מצוינות בארגון מטרתו לעורר ולחדש את התשוקה במקומות החזקים של כל אדם בארגון ולהביא לידי מיצוי את מכלול האפשרויות הגלומות במקומות הללו, הן ברמה האישית והן ברמה הארגונית..

Comments are closed.